۲۱:۲۶ - جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

                  

        مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

 

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است.

  هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصیتی و روانی فرد به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن به آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد.

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجعه کننده است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش، مهارت و توانایی های خود به مراجعه کننده کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود به دست آورد و به مطلوبترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند.

حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مددجو برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

مشاوره یک ارتباط دو طرفه و چهره به چهره است که در آن مشاور از طریق دادن اطلاعات مناسب قابل درک، به فرد کمک می کند تا با توجه به شرایط و نیاز های خود، بهترین و مناسب ترین تصمیم را بگیرد و بر اساس آن عمل کند بنابراین مشاوره شامل مراحل زیر است :

کمک به فرد برای شناسایی و تشخیص مشکل

کمک به فرد برای کشف علل به وجود آمدن مشکل

  کمک و تشویق فرد برای توجه به راه حل های مختلف و قابل انجام برای حل مشکل

کمک به فرد برای انتخاب بهترین راه حل

دانشگاهها و محیطهای دانشجویی نیز که در برگیرنده بخش قابل ملاحظه ای از جوانان و نخبگان جامعه اند، متأثر از فضای در حال گذار موجود درگیر چالش ها و دگرگونی های زیادی شده اند دانشجویان دانشگاه ها به لحاظ حساسیت دوران رشد و تحصیل خود و شرایط خاص این مقطع از زندگی، به ویژه در بدو ورود به دانشگاه، فشارهای روانی و اجتماعی بیشتری را تجربه می کنند که از آن جمله می توان به گسستن از زندگی قبلی در خانواده، ورود به زندگی دانشجویی و نیاز به سازگاری با محیط دانشگاه، مدیریت مسایل تحصیلی، معیشتی و عاطفی اشاره کرد.

مرکز مشاوره زیر نظر معاونت دانشجویی و فرهنگی با همکاری اساتید محترم گروه روانشناسی و اساتید محترم گروه معارف و .... به ارائه خدمات مشاوره و روانشناختی به دانشجویان گرامی می پردازد.

برنامه زمانبندی اساتید مشاوره در ابتدای هر نیمسال تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار گرفته و دانشجویان با هماهنگی قبلی می توانند از مشاوره فردی و گروهی استفاده نمایند.

مشاوره فردی در زمینه های مختلف تحصیلی، شغلی، ازدواج، خانوادگی، تربیتی و بین فردی،مذهبی،کسب و کار، ورزشی و تغذیه

- انجام مشاوره فردی و جلسه هم اندیشی در سرای دانشجویی خواهران

- برگزاری  دوره های آموزشی ویژه دانشجویان و کارکنان در زمینه های روانشناسی و آسیبهای اجتماعی

- برگزاری سخنرانی در خوابگاه برادران و خواهران

- برگزاری سمینار (آشنایی با بیماری ایدز و آنفلوآنزای نوعA و مصرف خودسرانه داروهای ضد میکروب)

- برگزاری سه دوره کارگاه آموزشی ویژه مزدوجین

- برگزاری هجده دوره کارگاه آموزش مهارتهای زندگی ویژه دانشجویان

- اجرای طرح پایش سلامت دانشجویان جدیدالورود 98

- برگزاری سه جلسه اتاق فکر با حضور دانشجویان

برگزاری سیزده همایش یک روزه با حضور چهره ماندگار ایران سرکار خانم دکتر شکوه نوابی نژاد و چهره شناخته شده صدا و سیما ، سرکار خانم دکتر فردوسی

تهیه و انتشار 37 شماره از گاهنامه منشور 

تهیه و انتشار بروشورها و کتابچه های آموزشی، پوستر های تبلیغاتی و آموزشی