انتخاب وب سایت
      دفتر مشاوره
 

                          مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

 

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است .

  هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصیتی و روانی فرد به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن به آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد.

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجعه کننده است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش، مهارت و توانایی های خود به مراجعه کننده کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود به دست آورد و به مطلوبترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند.

حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مددجو برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

مشاوره یک ارتباط دو طرفه و چهره به چهره است که در آن مشاور از طریق دادن اطلاعات مناسب قابل درک، به فرد کمک می کند تا با توجه به شرایط و نیاز های خود، بهترین و مناسب ترین تصمیم را بگیرد و بر اساس آن عمل کند بنابراین مشاوره شامل مراحل زیر است :

کمک به فرد برای شناسایی و تشخیص مشکل

کمک به فرد برای کشف علل به وجود آمدن مشکل

  کمک و تشویق فرد برای توجه به راه حل های مختلف و قابل انجام برای حل مشکل

کمک به فرد برای انتخاب بهترین راه حل

دانشگاهها و محیطهای دانشجویی نیز که در برگیرنده بخش قابل ملاحظه ای از جوانان و نخبگان جامعه اند، متأثر از فضای در حال گذار موجود درگیر چالش ها و دگرگونی های زیادی شده اند دانشجویان دانشگاه ها به لحاظ حساسیت دوران رشد و تحصیل خود و شرایط خاص این مقطع از زندگی، به ویژه در بدو ورود به دانشگاه، فشارهای روانی و اجتماعی بیشتری را تجربه می کنند که از آن جمله می توان به گسستن از زندگی قبلی در خانواده، ورود به زندگی دانشجویی و نیاز به سازگاری با محیط دانشگاه، مدیریت مسایل تحصیلی، معیشتی و عاطفی اشاره کرد.

مرکز مشاوره با همکاری 9 نفر از اساتید محترم گروه روانشناسی و 4 نفر از اساتید محترم گروه معارف به ارائه خدمات مشاوره و روانشناختی به دانشجویان گرامی می پردازد.

برنامه زمانبندی اساتید مشاوره در ابتدای هر نیمسال تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار گرفته و دانشجویان با هماهنگی قبلی می توانند از مشاوره فردی و گروهی استفاده نمایند.

مشاوره فردی در زمینه های مختلف تحصیلی، شغلی، ازدواج، خانوادگی، تربیتی و بین فردی

انجام مشاوره گروهی

برگزاری سخنرانی در خوابگاه خواهران

برگزاری سخنرانی در خوابگاه برادران

برگزاری سمینار (آشنایی با بیماری ایدز و آنفلوآنزای نوعA و مصرف خودسرانه داروهای ضد میکروب)

برگزاری سه دوره کارگاه آموزشی ویژه مزدوجین

برگزاری ده دوره کارگاه آموزش مهارتهای زندگی ویژه دانشجویان

برگزاری سه جلسه اتاق فکر با حضور دانشجویان

برگزاری سیزده همایش یک روزه با حضور چهره ماندگار ایران سرکار خانم دکتر شکوه نوابی نژاد و چهره شناخته شده صدا و سیما ، سرکار خانم دکتر فردوسی

تهیه و انتشار 29 شماره از گاهنامه منشور 

تهیه و انتشار بروشورها و جزوات آموزشی